„Aktívna mobilita a zelené zariadenia v Základnej škole Borský Mikuláš“

Cieľom programu SK-Klíma je prispieť k zmiernenej zmene klímy a zníženej zraniteľnosti voči zmene klímy

Informácie o Nórskych grantoch

Nórske granty predstavujú príspevok Nórska k zelenejkonkurencieschopnej inkluzívnej Európe.

Nórsko prostredníctvom Nórskych grantov prispieva k znižovaniu ekonomických a spoločenských rozdielov a k posilňovaniu vzájomných vzťahov s prijímateľskými štátmi v strednej a východnej Európe a v Pobaltí.

Nórsko úzko spolupracuje s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Spoločne s inými donormi poskytlo Nórsko postupne v rokoch 1994 až 2014 prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy EUR.

Nórske granty sú financované výlučne Nórskom a sú dostupné v krajinách, ktoré sa pripojili k EÚ po roku 2003. Na obdobie 2014 – 2021 dosahujú Nórske granty 1,25 miliardy EUR. Prioritami tohto obdobia sú:

#1 Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť

#2 Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby

#3 Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo

#4 Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva

#5 Spravodlivosť a vnútorné záležitosti

Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

„Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Nórskych grantov na Slovensku, navštívte stránku www.norwaygrants.sk.“

Implementácia programu je podporovaná z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (FM EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu (NFM) do výšky 85%. Štátny rozpočet SR sa na financovaní podieľa do výšky 15%.

O projekte Aktívna mobilita a zelené zariadenia v ZŠ Borský Mikuláš

Projekt s názvom Aktívna mobilita a zelené zariadenia v ZŠ Borský Mikuláš získal grant z Nórska v sume 25 tisíc €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 4 tisíc € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je lepšia pripravenosť školy na zmeny klímy a zvýšenie povedomia žiakov, ale aj ich rodičov či pedagógov o tejto téme.

Medzi fyzické zmeny, ktoré v najbližších mesiacoch školu čakajú, patrí najmä spomínaná výsadba stromov a drobné vodozádržné opatrenia v areáli školy. V priestore medzi dvoma budovami školy bude tiež vytvorená exteriérová eko-učebňa, ktorú budú môcť žiaci využívať v procese vyučovania aj vo svojom voľnom čase. Tou najzaujímavejšou novinkou ale budú zmodernizované stojany na bicykle, ktoré získajú zelenú strechu či osvetlenie prostredníctvom fotovoltaických panelov.

Partneri projektu:

Syklistenes Landsforening

Obec Borský Mikuláš

Cyklokoalícia

OZ Krok do budúcnosti

Partnerské zmluvy

Partnerská dohoda so slovenskými partnermi

Partnership Agreement for donor partnership project

Dodatok partnerskej zmluvy Nórsko