• Na našej škole sa realizujú viaceré projekty, ktoré napomáhajú ku skvalitneniu, rozšíreniu a obohateniu výučby našich žiakov. O jednotlivých projektoch sa dozviete kliknutím na odkaz. Pre viac informácií uvádzame aj internetové stránky týchto projektov, na ktoré je možné prekliknúť sa.


       

      Medzinárodný eTwinnig seminár v Bulharsku

      V januári 2020 sa vyučujúca našej školy, Daniela Tomašovičová, zúčastnila kontaktného seminára k projektom Erasmus+ v nórskom Tromso. Podarilo sa jej nadviazať kontakt so srbskou a írskou školou. Po vzájomných rozhovoroch sa zhodli na téme budúceho projektu a výsledkom ich komunikácie a práce bolo schválenie projektu Erasmus+ pod názvom This is how we share. Po schválení prihlášky však írski partneri z projektu odstúpili vzhľadom na náročnú situáciu ohľadom Covid 19. Naša škola sa rozhodla spolu so srbskou partnerskou školou v projekte zotrvať a projekt bude fungovať ako bilaterálny.  

      Viac info k projektu: Erasmus_.pdf

       

      V dňoch 5.7.-7.7.2018 som sa ako učiteľka a realizátorka eTwinningových projektov v Základnej škole v Borskom Mikuláši zúčastnila medzinárodného eTwinning seminára pod názvom Improving the quality of communication and cooperation through eTwinning v bulharskej Sofii. Účasť na seminári mne a ďalším dvom vyučujúcim z iných regiónov Slovenska umožnila NSS - Národná služba pre elektronickú spoluprácu škôl pri Žilinskej univerzite. Na samotnom seminári, ktorý sa uskutočnil v priestoroch hotela Triáda sa stretlo vyše päťdesiat učiteľov materských, základných a stredných škôl zo šiestich krajín EU. Komunikačným jazykom bola angličtina. V priebehu seminára sa uskutočnilo viacero workshopov, na ktorých sme sa naučili viac o eTwinningových projektoch, ako využívať rôzne druhy komunikácie, ako účinne a efektívne spolupracovať vo vytvorenom projekte, naučili sme sa, že eTwinning je vhodným spôsobom ako učiť interdiciplinárne v súlade so školským vzdelávacím programom a dokáže maximálne rešpektovať a využívať medzipredmetové vzťahy, ako vytvoriť naozaj úspešný projekt, či ako sa zaradiť medzi eTwinning školy a bulharské kolegyne - eTwinning ambasádorky nás oboznámili, ako dodržiavať bezpečnosť na internete pri práci na spoločnom projekte. Všetky aktivity sme absolvovali buď spoločne vo forme prednášok s diskusiou, alebo sme pracovali v skupinách či vo dvojiciach. Skupinovej práci boli venované workshopy zamerané na používanie rôznych internetových nástrojov v projekte, využívanie QR kódov pri tvorení hier pre žiakov, komunikačné techniky prostredníctvom umenia a ako využívať eTwinning ako nástroj komunikácie. Počas seminára sme si vytvorili pracovné skupiny, dohodli sa na budúcom spoločnom projekte, cieľoch, priebehu a výsledných produktoch a zaregistrovali sme ho na stránke eTwinning. Vyučujúci začnú projekty po schválení realizovať v školskom roku 2018/2019. Samozrejme, že každá skupina svoj nadchádzajúci projekt predstavila ostatným. Súčasťou programu stretnutia bola i prehliadka Sofie so sprievodcom. Ja osobne som dosiaľ zrealizovala tri eTwinningové projekty a teším sa na ten štvrtý, ktorý je v tomto čase už schválený. Na základe poznatkov zo seminára verím, že tento projekt budeme schopní realizovať s použitím širšieho spektra nástrojov, dokážeme ho urobiť pre žiakov pútavejším a zaujímavejším a okrem znalostí IKT a angličtiny sa žiaci stanú súčasťou medzinárodnej projektovej rodiny a dozvedia sa viac nielen o kultúrnom dedičstve iných národov. Pre mňa bola účasť na takomto stretnutí obrovským prínosom a odporúčam každému učiteľovi, aby si prácu na eTwinningovom projekte vyskúšal. Informácie sú dostupné na www.etwinning.net.

      Mgr. Daniela Tomašovičová, Základná škola Záhorácka 919, 908 77 Borský Mikuláš


       

      Tenis do škôl

       

      Do projektu "Tenis do škôl" sa zapojila aj naša škola. Slovenský tenisový zväz s finančným príspevkom od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR nám poskytol bezodplatne základný tenisový balíček, a to: 30 ks plastových rakiet, 60 ks penových lôpt, 1 ks rakety pre učiteľov, 15 ks detských rakiet, 30 ks mäkkých lôpt, 1 ks minitenisovú sieť a metodický materiál, ktorý bude určený pre výučbu tenisu v rámci učebných osnov na hodinách telesnej výchovy žiakov 1.- 4.ročníka ZŠ.

         


      Vyhodnotenie projektu - Detské ihrisko

       

      Základná škola v Borskom Mikuláši ako jediná škola v obci a jej areál tvorí prostredie pre všetky školopovinné deti. Napriek tomu nedisponovala areálom, ktorý by mohol slúžiť na rôzne účely a deťom rôznej vekovej kategórie. Tvorili ho necelistvé a nerovné zatrávnené plochy s neošetrovanými starými stromami.

      Preto sa základná škola v spolupráci s ďalšími organizáciami v obci a dobrovoľníkmi podujala obnoviť a zrevitalizovať okolie školy, dobudovať relaxačné a oddychové kútiky, vybudovať náučné chodníky, zvýšiť povedomie žiakov v oblasti záhradkárstva a rozšíriť ich praktické skúsenosti využiteľné v bežnom živote.  Financie na túto úpravu získala škola od organizácií pracujúcich pri Základnej škole Borský Mikuláš - od Rodičovského združenia a OZ Krok do budúcnosti a z projektov, ktoré škola vypracovala. Jedným z nich bol projekt Nadácie EPH, ktorý poskytol finančný príspevok vo výške 1000,-€. Na realizácii projektu sa podieľala aj zamestnankyňa Nafta a.s., Ing. Renáta Filípková.Realizácia prebiehala od 24.5.2018 do 31.10.2018. Hlavnými aktivitami bola úprava terénu v areáli základnej školy, osadenie lanovej pyramídy a preklápacej hojdačky a následné založenie novej trávnatej plochy slúžiacej žiakom vo vyučovacom procese, ale i na relaxáciu detí v ŠKD a mamičkám s deťmi na trávenie voľného času. Vysadila sa zeleň - brečtan k plotu, plazivé tuje na kaskádu k plotu, kry a byliny v záhone pod oknami ŠKD. Tomuto všetkému predchádzalo zavedenie prívodu vody z artézskej studne slúžiacej na zavlažovanie trávnatej plochy a vysadených rastlín. Vytvoril sa tým celistvý priestor - detské ihrisko, ktoré bude postupne dopĺňané zeleňou, altánkom na relaxačné posedenie a inými voľnočasovými atrakciami. Všetky tieto praktické aktivity boli zrealizované vzájomnou pomocou učiteľov, rodičov, seniorov a ostatných dobrovoľníkov. Aj žiaci našej školy sa prakticky zúčastnili na úprave terénu a výsadbe zelene v rámci vyučovacích hodín Technika.

      Vďaka pracovitým a ochotným spolutvorcom a finančným príspevkom sa podarilo zrealizovať daný projekt, s ktorým sme veľmi spokojní. Má mnohostranné využitie pre širokú verejnosť a zároveň aj utužila spoluprácu a výmenu skúseností viacerých generácií.


       

      Záložka do knihy spája školy

       

      Projekt "Záložka do knihy spája školy: Moja obľúbená kniha" podporuje nadviazanie kontaktov medzi školami a podporuje čítanie prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Projekt je obsahovo zameraný na rozvoj čitateľskej gramotnosti.


       

      Detská vianočná pohľadnica KIDZCARDZ

       

       

      Projekt "Detská vianočná pohľadnica KIDZCARDZ" podporuje Nadáciu pre deti Slovenska. Je to projekt, ktorý podporuje tvorbu vlastných pozdravných pohľadníc. Chcete sa dozvedieť viac? Kliknite na https://www.kidzcardz.eu.


      Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva

      Národný projekt je viazaný na využívanie tabletov vo vyučovaní. Hlavným koordinátorom je MŠVVaŠ. V rámci predmetov fyzika - 6. ročník, dejepis- 7. ročník a regionálna výchova- 6. ročník vypracujú vyučujúci Mgr. Rudolf Hrebačka, Mgr. Ľudmila Rothackerová, p. uč. Alena Vaňková metodiky. Viac info na www.digiskola.sk



      Križovatky

       

      Projekty národného programu "Križovatky" v spolupráci s CPPPaP v Senici so žiakmi siedmeho a tretieho ročníka.


      Moderné vzdelávanie-digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety

       

      Národný projekt "Moderné vzdelávanie-digitálne vzdelávanie pre všeobecno-vzdelávacie predmety". Hlavným koordinátorom je ÚIPŠ.
      Viaceré informácie sú na stránke www.digitalnevzdelavanie.sk.

       


      Modrá škola

       

      Projekt "Modrá škola" je celoslovenská vedomostná súťaž o vode. Je to vzdelávací program Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, v rámci ktorého sa uskutočňujú rôzne súťaže. 

      Viac informácií o súťažiach a úspechoch našich žiakov nájdete na stránke www.modraskola.sk

       


      Pohyb nás spája a vzájomne rozvíja

       

      Naša základná škola je zapojená do cezhraničného športového projektu, ktorý je zameraný na overovanie prípravných cvičení k tvorbe kurikula a metodiky vybraných druhov športových disciplín.

      Chcete sa o tomto projekte dozvedieť viac? Kliknite na odkaz a prejdite na stránku tohto športového projektu www.pohybspaja.eu.


      Projekt e-testovanie

      Projekt "Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania"

      Naša škola bola vybraná do národného projektu "Zvyšovanie kvality vzdelávania v ZŠ s využitím elektronizácie testovania".
      Hlavným koordinátorom projektu je NÚCEM
      - Bratislava, koordinátorom projektu na škole je Mgr. Rudolf Hrebačka, doba trvania projektu je neurčitá.


      Recyklohry

       

      Národný projekt "Recyklohry" je o recyklačnom programe, správnom nakladaní s odpadmi a zbere a recyklácii elektropredmetov. Z tohto projektu sme získali kontajner na elektroodpady.

      Informácie o projekte hľadajte na www.recyklohry.sk.


      Škola plná zdravia

       

      Národný projekt "Škola plná zdravia" realizujú zamestnanci ŠJ. Je zameraný na zavádzanie čo najväčšieho množstva ovocia a zeleniny do jedálnička.

      Koordinátorkou projektu je vedúca ŠJ, Bc.Gabriela Cintulová.

      Viaceré informácie o projekte nájdete na stránke www.skolaplnazdravi.cz/sk

       


      Epidemiologická štúdia: Stav orálneho zdravia detí na Slovensku

       

      Sekcia regionálneho školstva Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej repubiky na základe žiadosti Slovenskej komory zubných lekárov vyhlásila projekt "Epidemiologická štúdia: Stav orálneho zdravia detí na Slovensku", do ktoré sa aj naša škola zapojila. Cieľom projektu je napomôcť rozvoju preventívnej starostlivosti dieťaťa o vlastné zuby už v jeho najútlejšom veku. Prevencia vedie k zníženiu výskytu zubných kazov u detí a tým aj k zníženiu nákladov na ich liečbu.Vyšetrované budú iba deti, ktorým zákonný zástupca udelí súhlas s vyšetrením. Predpokladaný termín vyšetrovania detí a žiakov je od 18.11.2014 do 19.12.2014. Žiaci budú vyšetrení kvalifikovaným zubným lekárom v prostredí školy a dostanú správu o potrebe ošetrenia, čím môžu rodičia včasným riešením problémov predísť závažným poškodeniam zdravia dutiny ústnej ich detí.


      Detský čin roka  - "detská porota"

       

      "Každý dobrý skutok je veľký čin. Deti to vedia a menia tak svet k lepšiemu."Projekt motivuje ku konaniu dobrých skutkov a pomáha tak deťom a budúcim dospelým zorientovať sa v hodnotách, dáva im šancu pochopiť cez skutočné príbehy, čo je dobré a čo zlé. Detský čin roka iniciovala v roku 1999 spoločnosť Whirpool Slovakia. Projekt tento rok vstúpil už do svojho 14. ročníka, pod čestnou záštitou Ministerstva školstva SR. Občianske združenie Detský čin roka vzniklo v roku 2012 ako pokračovanie Agentúry Poppins, ktorá 12 rokov projekt Detský čin roka organizovala a v roku 2012 zanikla. O svojich dobrých skutkoch v roku 2013 napísalo 8 186 detí.Nominované dobré skutky sú uverejnené na webovej stránke www.detskycin.sk/sk/Pribehy/Pribehy-2014.html a boli zaslané formou pedagogického materiálu do školy s výzvou, aby deti venovali svoj hlas tomu skutku v každej kategórii, ktorý považujú za najcennejší. Deti, ktorých dobré skutky získajú najväčšiu podporu detskej poroty, budú ocenené na slávnostnom vyhodnotení projektu v decembri v Bratislave.


       Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania

       

      Národný projekt "Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania", ktorý začal fungovať v roku 2013 a momentálne na projekte spolupracuje 1651 základných a stredných škôl spolu s Národným ústavom certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM).

      Veľmi dôležitou témou v súčasnosti je využívanie digitálnych technológii v školstve. Digitálne zručnosti sú v súčasnosti tak dôležité ako schopnosť čítať, písať alebo počítať. Podľa odhadov EK už v roku 2020 bude viac než 90% pracovných miest v EÚ požadovať aspoň základnú znalosť práce s IT technológiami.

      Veľká väčšina učiteľov (z celoeurópskeho výskumu) je presvedčená o prínose IT technológií vo vzdelávaní.

      Oceňujeme cieľ projektu - prispieť k zlepšeniu čitateľskej, matematickej, prírodovednej, finančnej a štatistickej gramotnosti žiakov. Ide o zručnosti, ktoré by našim žiakom mali pomôcť v budúcnosti lepšie využiť svoj potenciál na trhu práce.

      Veľký dôraz NÚCEM kladie na kvalitnú prípravu budúcich autorov testových úloh. Výsledkami projektu bude databáza pôvodných cca 30 tisíc úloh a 150 testov zo všeobecnovzdelávacích predmetov a vytvorenie podmienok pre postupné zapojenie sa škôl do elektronického testovania.

      Koordinátorom projektu na škole Mgr.Rudolf Hrebačka. Doba trvania projetku je neurčitá.


      Komplexný poradenský systém prevencie a ovplyvňovania sociálno-patologických javov v školskom prostredí

       

      Je zameraný na poskytovanie testovania žiakov ohľadom výberu budúceho povolania, na zabezpečenie potrebných metodík a e- Learningu. Zaoberá sa problematikami ako sú metódy merania, testovanie COMDI, managment triedy, poruchy učenia, vzťah učiteľ a žiak, sila osobnosti, vzdelávanie detí s poruchami učenia a pozornosti, výchovné poradenstvo a voľba povolania, poradenstvo v škole, pomoc v praxi, nástrahy dnešnej doby, sociálne vzťahy a problémy na školách. Realizátorom projektu je Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie. Koordinátrom projektu na škole je Mgr.Alena Naštická - výchovný poradca.


      Zvýšenie kvalifikácie učiteľov telesnej a športovej výchovy

       

      Programy sú orientované na zážitkový spôsob výučby telesnej výchovy a telesnej a športovej výchovy. Učitelia budú vedení k využívaniu nových postupov vo výučbe, k zavádzaniu nových športových a pohybových aktivít do procesu vzdelávania a k využívaniu inovatívnych pomôcok, čím sa telesná výchova zatraktívni pre deti a mládež a zároveň sa prehĺbi i rozšíri kvalifikácia učiteľov pre vyučovanie telesnej výchovy a telesnej a športovej výchovy.

      Zvýšenie kvalifikácie učiteľov telesnej a športovej výchovy s dôrazom na inováciu spôsobu a metód výučby na základných a stredných školách.
      Hlavným koordinátorom projektu je Národné športové centrum. Do projektu sa zapojila Ing.Mgr.Magdaléna Havlíčková, Mgr.Milada Macková, Mgr.Agneša Petríková.


      Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách

       

      Národný projekt "Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách" realizuje Metodicko-pedagogické centrum. Naša škola z tohto projektu získala tri sety didaktických prostriedkov: pracovné zošity pre žiakov a metodické príručky. Do tohto projektu sa zapojila Ing.Mgr.Magdaléna Havlíčková - za I.stupeň, Mgr.Daniela Tomašovičová a Mgr.Vlasta Vajdová za 2.stupeň.


      Bezpečne na Búroch do školy

      Projekt "Bezpečne na Búroch do školy" (Nadácia Volkswagen Slovakia) - výsledkom projektu bude dobudované dopravné ihrisko, praktická dopravná výchova sa stane súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu v 1., 3. a 4.ročníku. Dopravné ihrisko sa bude okrem toho využívať i na prípravu žiakov na dopravné súťaže. Ihrisko sa bude využívať i na plnenie úloh prierezovej témy dopravná výchova. 


      Do školy na bicykli

       

      V mesiaci september 2016 odštartoval na Slovensku prvý ročník projektu "DO ŠKOLY NA BICYKLI." (minulý šk.rok bol nultý ročník). Jeho cieľom je zistiť záujem o využívanie bicykla ako zdravého, ekologického a ekonomického dopravného prostriedku pri každodennom dochádzaní do školy.

      Na základe výzvy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu sa aj naša škola rozhodla zapojiť do celonárodnej kampane ,,Do školy na bicykli". Jej zámerom je podnecovať u žiakov radosť zo športovania a povzbudzovať ich k tomu, aby aspoň zopár dní použili na prepravu do školy bicykel.
      Kampaň je vyhlásená národným cyklokoordinátorom pod záštitou ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Kampaň podporuje majster sveta v cestnej cyklistike Peter Sagan a Slovenská pošta.HLAVNÉ CIELE KAMPANE:
      1. Priniesť radosť z cesty do školy.
      2. Zvýšenie fyzickej aktivity a zlepšenie zdravia žiakov a študentov.
      3. Povzbudenie žiakov v dochádzaní do školy na bicykli, kolobežke, MHD či pešo.
      4. Zníženie motorovej dopravy a zápch v okolí škôl.
      5. Zvýšenie povedomia o udržateľnej mestskej doprave Koordinátorkou projektu je Mgr. Vlasta Vajdová. Tešíme sa, získali sme 2. miesto za najvyššiu dochádzku žiakov do školy na bicykli - zo všetkých zapojených škôl na Slovensku.