Po stopách cisárovnej Márie Terézie a Veľkomoravskej ríše sa vydali žiaci siedmeho a šiesteho ročníka dňa 11. 11. 2024.
Napriek chladnejšiemu počasiu, Martin na bielom koni v tento deň nedorazil a tak sme mohli spokojne absolvovať exkurziu aj vonku.
Najskôr sme sa preniesli takmer 250 rokov do minulosti, do čias vládnutia cisárovnej Márie Terézie (1740-1780), kedy s manželom, cisárom Františkom Štefanom Lotrinským navštevovali často naše územie. Podnikateľský duch cisára sa prejavil v založení Žrebčína a Kačenárne v Kopčanoch, po tom čo získal panstvo od rodiny Czoborovcov. Za čias jeho vlády a manželky Márie Terézie prosperovala aj manufaktúra na výrobu maľovanej keramiky fajansy v Holíči. Naša cesta časom sa začala v Žrebčíne, kde nás sprevádzala milá pani sprievodkyňa Lýdia Jandová. Žiaci sa prostredníctvom prezentácie dozvedeli o význame Žrebčína vtedajšej doby. V jeho najväčšom rozkvete tu cisárska rodina chovala takmer 300 plnokrvných koní zo zahraničia. Najvzácnejšie z nich boli Lipicany. V stajniach bola podlaha z drevených dlaždíc, ktorá bola priaznivejšia pre konské kopytá. Dodnes ju tu môžeme vidieť. V múzeu poľnohospodárskych náradí, vozov a rôznych pomôcok sa žiaci dozvedeli aká bola kedysi ťažká práca poľnohospodárov.
Majer Kačenáreň bol donedávna veľkou ruinou, ale dnes už je krásne zrekonštruovaný a prístupný turistom. V pláne je aj vybudovanie jazera, ktoré kedysi slúžilo na odchyt divých kačíc. Jeho repliku je možné vidieť vo vnútri Kačenárne, kde sa nachádzajú aj artefakty z čias Veľkej Moravy. Tieto sa našli pri archeologických vykopávkach v okolí kostolíka.
Ku kostolíku sv. Margity Antiochijskej sme sa presunuli pešo. Kostolík je najstaršou sakrálnou pamiatkou v Európe datovanou do druhej polovice 9. storočia. V tomto období tu existovala Veľká Morava, ktorá vznikla spojením Nitrianskeho a Moravského kniežactva v roku 833 pod vládou Mojmíra I. Pri kostolíku sa nachádzajú hroby veľkomoravských veľmožov, z ktorých artefakty sa nachádzajú v Kačenárni. Počas kristianizácie obyvateľov Veľkej Moravy zohral významnú úlohu tak isto, ako aj kostoly nachádzajúce sa na Slovanskom hradisku v Mikulčiciach v Českej republike. Tu sa žiaci rozdelili na dve skupiny. Jedna absolvovala interaktívnu výučbu na tému Není voják jako voják, kde sa žiaci oboznámili so zbraňami, krúžkovou zbrojou, štítom a lukmi, ktoré používali veľkomoravskí bojovníci. Druhá skupina mala prehliadku vykopávok a hrobov, v ktorých boli nájdené nádherné šperky, meče a rôzne iné predmety dennej potreby obyvateľom hradiska. Tieto skupiny sa následne vymenili. Na záver si mali žiaci možnosť pozrieť prezentáciu o kostolíkoch, šperkoch a realizovaní vykopávok. Nielen chlapcov bavilo strieľanie z lukov na terč, ale aj dievčatá si s radosťou vyskúšali tento druh športu.
Žiaci si z exkurzie odniesli množstvo plnohodnotných vedomostí, neopakovateľných zážitkov a aj suvenírov, ktoré im budú doma pripomínať túto cestu do minulosti.
Mgr. Ľudmila Rothackerová