14. júna 2024 sa žiaci 9. A, 8. A a 8. B triedy zúčastnili exkurzie do koncentračného tábora v Osvienčime v Poľsku, ktorá nám ponúkla hlboký pohľad do tragickej histórie ľudstva. Téma holokaustu a koncentračných táborov sa vyučuje na hodinách dejepisu v rámci tematického celku 2. svetová vojna.
14. júna 1940 prišiel prvý transport Poliakov do tohto koncentračného tábora. Vznikol z bývalých kasární a postupne bol prestavaný z pracovného tábora na vyhladzovací. Prenasledovaní boli predovšetkým Židia, Rómovia, Sovietski zajatci a taktiež mnohí ďalší. Transporty prichádzali sem z krajín, ktoré boli obsadené fašistickým Nemeckom alebo boli jeho satelitmi. Zahynulo tu približne 1,5 milióna nevinných ľudí v plynových komorách, v dôsledku vyhladovania alebo ťažkých prác. Konali sa tu aj nehumánne experimenty, ktoré vykonával najviac Josef Mengele.
Tábory boli v Osvienčime tri a používa sa pre nemecký názov Auschwitz. Ako prvý bol postavený v roku 1940 Auschwitz I, pred ktorým je nápis Arbeit macht frei - „práca oslobodzuje“. Tu sa nachádzali aj plynové komory, v ktorých používali plyn Cyklon B. Pre nedostatočnú kapacitu bol postavený v Brezinke - Auschwitz Birkenau - Auschwitz II., ktorý je vzdialený asi 3 km od dedinky Osvienčim. Sem prichádzali vlaky plné mužov, žien, detí a starších, kde boli automaticky delení na rampe. Táto selekcia znamenala, či budú väznení alebo ich život skončí priamo v plynovej komore.
V Monowiciach – Auschwitz III bol pracovný tábor, kam odchádzali väzni na ťažké práce. Po skončení 2. svetovej vojny mali byť tábory zrovnané so zemou, ale nakoniec úsilie preživších ich zachránilo pred zničením. V súčasnosti žije už len 8 väzňov, ktorí sa aktívne podieľajú za zachovaní týchto táborov ako múzeí. Ich cieľom je odovzdať budúcim generáciám dôležité poznatky o hrozných činoch, ktoré sa tu diali a zabrániť tak ich možnému opakovaniu sa.
Napriek tomu, že téma holokaustu je veľmi náročná na vyučovanie v 9. ročníku na základnej škole, naši žiaci túto exkurziu absolvovali s porozumením a odvahou. Ôsmaci boli vopred oboznámení, že sa s touto témou stretnú v ďalšom ročníku.
Návšteva koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bola pre nás všetkých veľmi emotívna a poučná. Mali sme možnosť vidieť miesta, kde boli počas druhej svetovej vojny porušované základné ľudské práva. Exkurzia nám pripomenula, aké dôležité je rešpektovať dôstojnosť každého človeka a chrániť slobodu a práva, ktoré nám prináležia.
V Osvienčime sme sa dozvedeli o hrozných podmienkach, v ktorých ľudia žili a zomierali, a o systematickom prenasledovaní a vyhladzovaní nevinných obetí. Toto miesto nám poskytlo neoceniteľnú lekciu o tom, kam až môže viesť nenávisť, intolerancia a neúcta k ľudskému životu. Návšteva Osvienčimu nám pripomenula dôležitosť toho, aby sme nikdy nezabudli na minulosť a aktívne pracovali na tom, aby sa takéto zverstvá už nikdy neopakovali.
Miesto i fakty nami otriasli, ale zároveň pomohli uvedomiť si hodnotu ľudského života.
Žiaci zvládli cestu autobusom veľmi dobre a mnohí z nich sa naspäť domov vyjadrili, že si uvedomili, aké majú šťastie, že žijú v súčasnosti, slobodní, chránení a majúci svoje práva.
Mgr. Ľudmila Rothackerová